مکانهای دیدنی و گردشگری ترکیه : استانبول و آنتالیا

                             

 
 

معرفی نقاط دیدنی ترکیه ؛ استانبول و آنتالیا :
*******************************

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

 

استانبول به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است و از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می‌رود.

آنتالیا از شهرهای مهم و توریستی کشور ترکیه است و به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می‌گردد در آنتالیا بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌ها خود نمائی می‌کند و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه قلعه‌ایچی (درون قلعه) قرار دارد.آب و هوا

 

بطور کلی استانبول از آنتالیا خنک تر است و دمای هوای آنها در نوروز 95 به این صورت پیش بینی شده:

 

دمای هوای آنتالیا در نوروز 95 روزها بین 14 تا 18 درجه سانتیگراد و شبها بین 4 تا 10 درجه سانتیگراد خواهد بود و تقریبا 5 روز بارانی خواهد داشت.

 

دمای هوای استانبول در نوروز 95 روزها بین 6 تا 10 درجه سانتیگراد و شبها بین 2 تا 7 درجه سانتیگراد خواهد بود و تقریبا 3 روز بارانی خواهد داشت.

 

با وجود اینکه دمای هوای آنتالیا گرمتر از استانبول است اما برای اکثر هموطنان دمای آب دریا یا استخرهای روباز برای شنا مناسب نیست مگر آنکه استخر آب گرم باشند.جاذبه های تاریخی

 

استانبول شهری زیبا با جاذبه های تاریخی فراوان و بینظیر است که در تور استانبول نوروز 95 میتوانید آنها را از نزدیک ببیند:

 

ایاصوفیه

 

این مسجد به خاطر معماری شگفت انگیز، نماهای باشکوه داخلی و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به شهر استانبول جذب می کند. بین سال های 532 و 537 ساختمان آن به مدت هزار سال کلیسا بود. سپس از سال 1453 تا 1934 که تبدیل به موزه شود، مسجد بود.مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

 

سلطان احمد همیشه می خواست مسجدی بسازد که با مسجد ایاصوفیه رقابت کند و همه تقریباً موافق هستند که او در این کار موفق شده است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصلی استانبول است. مسجد آبی در محله سلطان احمد استانبول واقع شده است.کاخ توپکاپی (توپکاپی سارایی)

 

این کاخ منزلگاه سلاطین عثمانی از سال 1465 تا 1856 بوده است و یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر استانبول است. معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی دارد. این سرا در سال 1924 یعنی اندکی پس از دوره عثمانی تبدیل به موزه شد.

 

کاخ توپکاپی محل حرم سلطنتی نیز بوده است و یادگارهای خرم سلطان را هم میتوانید از نزدیک ببینید. 

کاخ دولما باغچه استانبول، کاخ محل سکونت آتاتورک بوده است که اکنون تبدیل به موزه و یکی از دیدنی های مهم تاریخی شهر استانبول گردیده است. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره دیده می شود.بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

 

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی و پوشاک تا کارهای دستی و هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست. 

برای گردشگرانی که وقت کافی برای بازدید از همه اماکن تاریخی و باستانی استانبول و ترکیه را ندارند، موزه های باستانشناسی استانبول نعمت بزرگی استکلیسای چورا

 

این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود بعدها تبدیل به مسجد شد و حالا یک موزه است. موزائیک ها و کاشی های زیبای این کلیسا، نمونه باقیمانده از هنر بیزانسی در دنیاست. بخش هایی از آن در سال 400 ساخته شده است، ولی ساختمانی که امروزه می بینیم حدود سال 1500 ساخته شدبرج گالاتا

 

بهترین نمای شهر استانبول از برج گالاتا از محله بی اوغلو مشخص است. این سازه بر روی تپه ای روبروی شاخ طلایی واقع شده است.قلعه روملی حصار

 

این قلعه در تنگه بسفر در ساحل «روملی» در شهر استانبول در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده ‌است و یکی از قلعه‌های مشهور کشور ترکیه است، بنای بسیار بزرگ و زیبا به شکل مستطیل، این قلعهٔ بسیار زیبا توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده‌است.

 

از دیگر جاذبه های استانبول می توان به کلیسای سیسترن، مسجد سلیمانیه، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، برج دختر، بازار ادویه (میسیر چارشیسی)، مسجد رستم پاشا، تنگه بسفر، کاخ بیلر بی، کاخ چراغان، موزه فرش ترکیه، مسجد اورتاکوی و غیره اشاره نمود.جاذبه های تاریخی آنتالیا که می توانید در تور آنتالیا نوروز 95 بازدید کنید: 

کمی آنطرف تر از آمفی تئاتر انتالیا، یک پل سنگی مربوط به دوران سلجوقی را خواهید دید که برروی رودخانه قرار گرفته است و زیبایی این امفی تئاتر را دو چندان کرده است 

ترمسوس Termessos یکی از بهترین شهرهای باستانی حفظ شده در ترکیه است. از مهم‌ترین بقایای به‌جامانده در این شهر می‌توان به دیوارهای مستحکم، برج‌های آن اشاره کرد. 

دروازه هادریان آنتالیا که یکی از بناهای تاریخی زیبا و معروف به حساب می آید در دیوارهای اطراف شهر گنجانده شده و به یکی از بزرگترین دروازه‌های شهر تبدیل شده است. 

در سمت جنوبی شهر پرگه نیز یک کلیسا قرار گرفته است.معماری تئاتر و کلیسای شهر پرگه آنتالیا بسیار زیبا و چشم نواز است. 

در گذشته دورتادور شهر قدیمی آنتالیا به وسیله دیوارهای سنگی بزرگ و چندین دروازه احاطه شده بود اما درحال حاضر فقط دو دیوار و یک دروازه از آن باقی مانده است.جاذبه های طبیعی

 

آنتالیا شهری بسیار زیبا بین کوهای نه چندان بلند و ساحل زیبای مدیترانه است که می توانید از زیبایی های آن در تور آنتالیا نوروز 95 لذت ببرید: 

منطقه و کوه چیمرا سنگی است بسیار بزرگ و سفید که از داخل آن به طور طبیعی آتش بیرون می آید که در شب بسیار زیبا و دوست داشتنی می شود. 

آبی که از چشمه های آهکی آنتالیا به بیرون می جوشد با خودش آهک را نیز از اعماق به سطح زمین می‌آورد .این آهک های ته نشین شده منظره ی زیبایی را به وجود آورده اند. 

در یکی از رستوران های بندرگاه ناهارتان را نوش جان کنید تا زمان غروب آفتاب نزدیک شود. غروب آفتاب در کنار بندرگاه قدیمی آنتالیا بسیار دیدنی خواهد بود.استانبول نیز شهری فوق العاده زیبا در ساحل زیبای مدیترانه است که می توانید از زیبایی های آن در تور استانبول نوروز 95 لذت ببرید:جزیره بیوک آدا (پرنسس) تپه های چاملیجا (بام استانبول)، منطقه حفاظت شده پارك جنگلي طبيعي Goknarlık، پارك طبيعي Polonezköy استانبول، پارك طبيعي تركمن باشي، چشمه هاي سوباشي استانبول، چشمه سلطان احمد، چشمه احمد سوم اسكودار، چشمه آلمان، چشمه توپخان، چشمه اسحاق آقا بيكوز، چشمه ايازما، چشمه صالحه سلطان غرب كاپي، چشمه گوگ سو، چشمه اسماء سلطان، منطقه پولونزکوی برای سوارکاری. قدم زدن و خوردن غذاهای سنتی لهستانی، سواحل شنی شیله و موارد زیر تنها گوشه ای از طبعیت زیبای استانبول است.جزایر پرنس استانبول

 

جزایر پرنس مجموعه جزایر نه گانه است که ۴ جزیره بیوک آدا ، هئیبئلی آدا ،بورگاز آدا و کینالی آدا بزرگ و مشهورترند و جمعیت این جزایر ۲۰ هزار نفراست اما در تابستان به ۵۰۰ هزار نفر هم میرسد. البته دریای مرمره جزایر زیادی دارد اما جزایر پرنس به خاطر نزدیکی به استانبول و مکانهای تاریخی و توریستی اش مشهور است.تنگه بسفر: محال است که شما قصد رفتن و دیدن استانبول را داشته باشید اما کسی به شما پیشنهاد یک سفر نیمروزی به تنگه بسفر را ندهد. این تنگه یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی در استانبول است که شما می توانید از آن در یک دیدار ۷ یا ۸ ساعته، بهره ببرید. تنگه بسفر در واقع همان تنگه ای است که مرز اروپا و آسیاست.پارک متانیک:

 

یکی از مکانهای دیدنی استانبول است که دارای فضای آرام و فرح بخشی است. و در منطقه بایرام اوغلو داریجا قرار گرفته است. این پارک در فاصله 38 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد. پرندگان و گیاهان گوناگونی که از ا قصی نقاط جهان در این پارک گردهم آورده شده به همراه رستورانها و گردشگاههای مختلف موجود در آن جلوه خاصی را به این منطقه بخشیده است.

 

باغهای چای ییلدیز پارک:

 

این باغها در محله مرادیه قرار دارد. برای اینکه چشم انداز زیبای ((مجموعه مرادیه)) را از نزدیک ببینید حتماً به باغهای چای ییلدیز پارک سری بزنید.

 

مسجد سلطان مراد دوم که در سال 1426 به سبک مسجد یشیل ساخته شد نیز از دیگر مراکز دیدنی این منطقه به شمار می آید. مقبره سلطان مراد دوم و آرامگاههای شیخ زاده جم و شیخ مصطفی که همگی با کاشی های بسیار زیبا مزین گردیده از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه است.مراکز خرید

 

مراکز خرید آنتالیا که می توانید در تور آنتالیا نوروز 95 از آنها خرید کنید: 

اگر عاشق حلوا، باقلوا و عسل ترکیه ای هستید، به شما توصیه میکنیم حتما سری به بازار قدیمی آنتالیا بزنید. همچنین در داخل بازار، کافه های قدیمی نیز وجود دارند. 

مرکز خرید لوکس و بسیار جذاب ترا سیتی آنتالیا Terra City در 4 طبقه ساخته شده که طبقه همکف آن به فروش لوازم خانگی و محصولات مرتبط با آنها اختصاص داده شده است.مراکز خرید استانبول که می توانید در تور استانبول نوروز 95 از آنها خرید کنید، در نوع خود بینظیر هستند: 

مرکز خرید استانبول مال یکی از بزرگترین مراکز خرید دنیاست که در استانبول قرار دارد. دیدن این مرکز خرید را از دست ندهید.

 

 

اگر برندباز هستید حتما سری به مرکز خرید ایستینیه پارک استانبول بزنید اینجا خوراک شماست. دولچه اند گابانا، دیور، پرادا، فندی، هوگو باس، زارا، منگو و دبنهامز 

اگر به دنبال خرید کالاهای لوکس هستید، بهتر است سری به مرکز تجاری زورلو استانبول که بیش از 180 فروشگاه بزرگ در آن وجود دارد بزنید. 

مرکز خرید یا مال کانیون استانبول در سال 2006 افتتاح شده و دارای 160 فروشگاه و 9 سالن سینمایی و مرکز ورزشی است که در منطفه لونت شیشلی قرار دارد. 

مرکز خرید پالادیوم با معماری فوق العاده در بخش آسیایی استانبول واقع شده و بسیاری از برندهای ترکیه ای و بین المللی در آن شعبه دارند. 

مرکز خرید آکمرکز یا آک مرکز در منطقه لونت استانبول واقع شده و با بیش از 246 فروشگاه برندهای بزرگ ترکیه ای و بین المللی را در خود جای داده است. 

مرکز خرید ترامپ تاورز مال استانبول در منطقه شیشلی در سال 2012 افتتاح شده و دارای 175 فروشگاه، مجموعه های تفریحی ورزشی رستوران و غیره است. 

در مرکز خرید فروم استانبول بیش از 280 برند ترکیه ای و بین المللی از جمله IKEA گرد هم آمده اند. همچنین آکواریوم استانبول و 15 هزار متر فضای سوپرمارکت در فروم استانبول وجود دارد. 

مرکز خرید جواهر دومین پاساژ بزرگ دنیاست که در منطقه شیشلی استانبول قرار دارد و نزدیکترین مرکز خرید بزرگ به میدان تکسیم به حساب می آید. 

در مرکز خرید آستوریا استانبول گلچینی از بهترین برندهای ترکیه ای و بین المللی در بیش از 110 فروشگاه بزرگ گرد هم آمده اند. 

مرکز خرید نیشان تاشی مرکز مد و زیبایی استانبول است که بیش از 150 برند ترکی و بین المللی در آن حضور دارند. 

مرکز تجاری سفیر بلندترین آسمان خراش استانبول و ترکیه است که در منطقه لونت Levent قرار دارد و پذیرای برندهای لوکس می باشد.

بازدید 831 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا