نمایشگاه کتاب از نیمه گذشت

رسم است که وقتی عمر هر چیزی از نیمه بگذرد، روزها و ساعت ها تندتر از قبل می گذرد. حالا که جشن کتاب تهران نیمی از زمان برگزاری اش را طی کرده، چهار روز باقی مانده فرصت کم و البته مغتنمی ات برای آنهایی که هنوز رنگ شهر آفتاب را ندیده اند. به نظر می رسد روزهای پایانی نمایشگاه شلوغ تر از روزهای ابتدایی اش باشد. پس اهالی کتابخوان بدانید و آگاه باشید که همین چند روز را  برای بازدید از نمایشگاه و خرید کتاب فرصت دارید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اولین مهمان ویژه بود که ساعت 10 صبح روز ششم با حضور در شهر آفتاب وارد سالن ناشران عمومی شد و از غرفه انتشارات سوره مهر بازدید کرد.
محسن مؤمنی شریف مدیرعامل حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، محمد حمزه زاده قائم مقام حوزه هنری و مدیرعامل انتشارات سوره مهر و همچنین جمعی از پدیدآورندگان کتاب های این انتشارات و همکاران سوره مهر از جمله فاضل نظری، مرتضی سرهنگی، سیدصادق رضایی، راضیه تجار وی را در این بازدید همراهی می کردند.
سخنگوی وزارت امورخارجه، حجت الاسلام سالک رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، صفارهرندی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، لوریس چکناواریان، محمدرضا بایرامی، علی نصیریان  و...  از جمله شخصیت ها و مهمانانی بودند که درجمع اهالی کتاب حاضر شدند
رونمایی از نخستین ترجمه شیعی قرآن به زبان روسی

اولین ترجمه شیعی قرآن کریم به زبان روسی در غرفه روسیه رونمایی شد . ناظم زینال اف مترجم این نسخه از قرآن کریم گفت: کار ترجمه قرآن کار یک عمر است و هیچ وقت تمام نمی شود.
در سال 2016 میلادی 300 سال می شود که نخستین ترجمه قرآن کریم به زبان روسی به دستور امپراتور پتر کبیر به چاپ رسید. اما این درحالی است که این اثر ترجمه شده تنها ترجمه قرآن به زبان روسی است که توسط شخصی مسلمان گردآوری و در این ترجمه به اسباب نزول هر آیه توجه شده است.
یکی از موارد مهمی که در این ترجمه مورد توجه قرار گرفته ، لحاظ کردن اصل کلمات عربی و روسی و مشتقات آن ها است. زبان روسی بسیار غنی است و ادبیات قرآنی هزار سال قدمت دارد. و مترجم سعی کرده معانی که از قرآن در احادیث آمده را در ترجمه لحاظ کند.
یکی دیگر از ویژگی های ممتاز این اثر استفاده از احادیث و روایاتی است که آیات قرآن را تفسیر میکند که اول هر سوره نوشته شده است .
خرمشاهی با  چاپ چهارم " حافظ نامه " به نمایشگاه آمد

مجموعه دو جلدی «حافظ نامه» اثر بهاءالدین خرمشاهی توسط انتشارات سروش به چاپ چهارم رسید.
«حافظ نامه»مرجعی معتبر و شناخته شده برای معرفی شعر و جهان فکری حافظ محسوب می شود. نویسنده در این اثر با رعایت ایجاز، در حدود یک هزار مطلب مقاله گونه را، از یک- دو سطری تا ۱۰ الی ۱۵ صفحه ای، در معرفی الفاظ کلید، مفاهیم کلیدی و اعلام بر مبنای کهن ترین و اصیل ترین منابع دربردارد.
خرمشاهی در این کتاب، ۲۵۰ غزل بهتر حافظ را انتخاب کرده و سپس در توضیح غزل ها به شرح الفاظ، اعلام، مفاهیم کلیدی و ابیات دشوار هر یک پرداخته است. در پایان کتاب هم فهرست کاملی از همه الفاظ و اعلام و مفاهیم کلیدی و حتی اختلاف قرائت طبق شماره صفحه موجود است.
چاپ چهارم مجموعه دو جلدی «حافظ نامه» مجموعاً در ۱۵۴۰ صفحه و با قیمت ۸۰۰ هزار ریال منتشر شده است.
نمایشگاه کتاب

نقاره خانه، روایت عاشقانه از زیارت

 «نقاره خانه»جدیدترین اثر محمد عکاف در سرای اهل قلم رونمایی شد، کتابی که به گفته نویسنده اش برای نسل تلگرام و اینستاگرام نوشته شده  است.
این کتاب بر اساس اقتضائات امروز نسل جوان نوشته شده است. نسلی که  نسل پیام های کوتاه و شبکه های اجتماعی است..
نویسنده کتاب در آیین رونمایی کتابش گفت: اثر مذهبی تولید کردن آن هم برای نسل جوان کار سختی است باید با یک چشم انداز متفاوت با او صحبت کرد و فارغ از اینکه این مجموعه یک اثر مذهبی است تلاش شده است مخاطب با مجموعه هایی از عاشقانه ها مواجه باشد.
عکاف درباره انگیزه نوشتن کتاب  گفت : در سفرهایم به مشهد همواره با نسل جوانی مواجه بودم که به دنبال یک ادبیات و زبان متفاوتی برای برقراری ارتباط عاطفی و معنوی با امام رضا(ع) بود و من تلاش کردم این مجموعه به نوعی یک زیارت نامه عاشقانه برای این نسل باشد و به همین دلیل ذیل عنوان کتاب نوشته شده است: «۴۰ روایت عاشقانه از زیارت».این کتاب توسط انتشارات نسیما  روانه بازار نشر شده است.
کمیک استریپ های قهرمانان

مجموعه «قهرمانان» با محوریت فرماندهان دوران دفاع مقدس در قالب کمیک استریپ از سوی نشر صریر کودک و نوجوان در نمایشگاه کتاب عرضه می شود.
 مجموعه «قهرمانان» که دو جلد آن به نمایشگاه کتاب تهران رسیده از یک مجموعه 45 جلدی است که در جلد اول با محوریت شهید بروجردی به مقوله کردستان و جریان های ضد انقلاب آنجا پرداخته و در جلد دوم با محوریت شهید صیاد شیرازی به عملیات مرصاد اشاره کرده است.
 ویژگی مجموعه قهرمانان این است که در قالب و فرم کمیک استریپ تولید شده که متن و تصویر آن ها را حسین اجاقی انجام داده است.  یکی دیگر از فعالیت هایی که توسط انتشارات سریر در نمایشگاه کتاب تهران انجام می شود، مسابقه ای با عنوان امیدان فردا است.
در این مسابقه نیمی از یک داستان به مراجعه کنندگان داده می شود و ادامه آن توسط آن ها نوشته می شود و برگزیدگان این مسابقه آثارشان در قالب یک کتاب منتشر خواهد شد.

منبع: تبيان

 

بازدید 637 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا