هفت گام مهم در رديابی گوشی های مسروقه

اسمارت‌فون‌ها هميشه يک هدف جذاب و قابل توجه براي دزدان هستند، به‌ويژه در وضع کنوني که يک اسمارت‌فون ميان‌رده چندين‌ميليون تومان قيمت دارد و سريعا هم نقد مي‌شود.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

همين‌طور گم‌کردن گوشي تلفن همراه جزو بالاترين حوادث براي اين دستگاه‌هاست. کاربران خيلي ساده يک اسمارت‌فون را در تاکسي، مترو، کافي‌شاپ و فروشگاه‌هاي خريد جا مي‌گذارند يا اصلا نمي‌دانند چه زماني از داخل جيب و کيفشان افتاده است.

بنابراين، هر کاربري بايد مجموعه اقداماتي را پيش از سرقت يا گم‌شدن اسمارت‌فونش انجام دهد. به علاوه، پس از سرقت يا گم‌شدن گوشي هم نبايد دست روي دست گذاشت و منتظر معجزه بود. باز هم کارهايي هستند که مي‌توانيد انجام دهيد تا زودتر به گوشي‌تان برسيد.

روشن کردن ردياب راه دور

 

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

در هر دو پلتفرم اندرويد و iOS ابزار داخلي براي ردگيري گوشي از راه دور وجود دارد.

در اندرويد اين ابزار به نام Find My Device شناخته مي‌شود و از بخش Security & location در تنظيمات قابل فعال شدن است.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

در دستگاه‌‌هاي iOS ابزار ردياب راه دور گوشي به نام Find My iPhone از بخش تنظيمات و با ضربه زدن روي نام خودتان و بعد نام آيفون فعال مي‌شود.

پس از فعال کردن اين ابزار، در اندرويد مي‌توانيد با هر دستگاهي وارد حساب کاربري گوگل خود شده و اسمارت‌فون‌تان را رديابي کنيد. براي دستگاه‌هاي iOS بايد وارد حساب کاربري آي‌تونز يا اپل خود شويد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

البته تحت وب هم مي‌توانيد در يک مرورگر وب وارد Google Account يا iCloud شويد.

اگر گوشي خود را گم کرده باشيد، اين ابزار ردياب راه دور به شما نشان مي‌دهد در چه مکاني است. اگر گوشي شما سرقت شده است، توصيه نمي‌کنيم با استفاده از اين ابزار دنبال ردگيري سارق باشيد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

با کمک هر دو ابزار Find My Device و Find My iPhone مي‌توانيد از راه دور اطلاعات روي گوشي موبايلتان را پاک کنيد يا از آنها يک نسخه پشتيبان بگيريد.

 

محافظت از قفل صفحه

هر يک از ما چندين اپليکيشن داريم که به‌طور خودکار واردشان مي‌شويم. يک لحظه به برنامه‌هايي که خودکار لاگين مي‌شويد، فکر کنيد: فيس‌بوک، اينستاگرام، تلگرام، توييتر، اسنپ‌چت و واتس‌اپ و غيره.

احتمالا حساب‌هاي کاربري گوگل و اپل يا سرويس ايميل‌هاي ما نيز به‌طور خودکار لاگين مي‌شوند. از تمام اين اپليکيشن‌ها فقط يک چيز محافظت مي‌کند و آن قفل صفحه است.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

حتي اگر گوشي شما گم نشود يا به سرقت نرود، اين احتمال وجود دارد که فرد ديگري آن را براي چند دقيقه در دست گرفته و وارد اين اپليکيشن‌ها شود. بنابراين بسيار ضروري است که مکانيزمي براي محافظت از قفل صفحه استفاده کنيد. بنابر مدل گوشي و سليقه شما اين مکانيزم مي‌تواند پين‌کد، الگو، اثر انگشت و حتي تشخيص چهره باشد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

تمام اين گزينه‌ها در گوشي‌هاي اندرويدي در بخش Security & location و در دستگاه‌هاي iOS در گزينه‌هاي Face ID & Passcode يا Touch ID & Passcode قرار دارند. فعال کردن مکانيزم‌هاي امنيتي قفل صفحه موجب مي‌شود هر فردي نتواند به راحتي وارد گوشي شما شود يا حداقل سرقت و مشاهده اطلاعات شما در اين مکانيزم‌ها مانعي براي رديابي از راه دور اسمارت‌فون‌ها نمي‌شود. شما مي‌توانيد هم از راه دور اطلاعات روي گوشي‌تان را پاک کنيد و هم اين‌که مانع ورود به گوشي شويد.

 

پشتيبان‌گيري از اطلاعات

گم کردن يا به سرقت رفتن گوشي تلفن همراه به اين معناست که ديگر گوشي‌تان را نخواهيد ديد و احتمالا اطلاعات روي آن براي هميشه از شما دور مي‌شوند. براي جلوگيري از افشاي اطلاعات مي‌توانيد آنها را از راه دور پاک کنيد، ولي خودتان چه ‌کار مي‌کنيد؟ چگونه مي‌خواهيد به اين اطلاعات حياتي و بسيار مهم دسترسي داشته باشيد؟ بنابراين، نياز به گرفتن نسخه پشتيبان از همه اطلاعات اسمارت‌فون داريد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

بسياري از اپليکيشن‌ها مانند اينستاگرام ابزارهايي براي پشتيبان‌گيري از اطلاعات دارند، اما براي تهيه يک نسخه پشتيبان از اطلاعات سيستمي يا اطلاعات اپليکيشن‌ها مي‌توان از سيستم پشتيبان‌گيري پيش‌فرض گوشي‌ها استفاده کرد. در اندرويد وارد Settings و بخش System شويد. گزينه Advanced را انتخاب کنيد و بعد روي Backup ضربه بزنيد. در iOS، باز هم وارد اپليکيشن Settings شده و بعد روي نام خودتان و نام دستگاه ضربه بزنيد. در مرحله بعدي، iCloud Backup را ضربه بزنيد، البته اگر سرويس iCloud روي دستگاه شما فعال است. اگر به راهکارهاي پشتيبان‌گيري بيشتري نياز داريد، مي‌توانيد از سرويس‌هاي ذخيره‌سازي و پشتيبان‌گيري ابري استفاده کنيد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

بسياري از اپليکيشن‌ها مي‌توانند به‌طور خودکار از عکس‌ها و ويديوها يا اطلاعات برنامه روي سرويس‌هاي کلاود پشتيبان‌گيري کنند. اپليکيشن‌هايي مانند Dropbox و OneDrive مي‌توانند به‌طور خودکار از اطلاعات شما نسخه پشتيبان تهيه کنند. همين‌طور نصب و استفاده از اپ‌هايي مانند Google Photos و iCloud Photos مي‌توانند عکس‌ها و فيلم‌هاي شما را پشتيبان‌گيري کنند.

 

تماس با پليس و اپراتور

وقتي اسمارت‌فون‌تان را گم مي‌کنيد يا از شما سرقت شده، بايد سريعا به پليس اطلاع دهيد و همين‌طور اپراتور شما بداند که ديگر صاحب اين شماره موبايل نيستيد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

اپراتورها مي‌توانند سيم‌کارت را غيرفعال کرده و اجازه ندهند سارق يا هر فرد ديگري از آن سوءاستفاده کند. اين کار هم بايد در جريان اتفاق رخ داده باشد؛ حتي اگر هيچ اميدي به پيدا کردن اسمارت‌فون نداريد.

حداقل پليس مي‌داند از چه ساعت و روزي ديگر شما از اين گوشي استفاده نکرده‌ايد و اگر سوءاستفاده‌اي بشود، شما مظنون نيستيد. اگر اسمارت‌فون را بيمه کرده باشيد، بايد نامه‌اي از پليس به بيمه بدهيد تا اين سرقت را تاييد کند. اين هم دليل ديگري براي گزارش سرقت گوشي به پليس است!

 

ساير اقدامات پيشگيرانه

اگر ارزش مادي اسمارت‌فون شما بسيار بالاست، مي‌توانيد آن را بيمه کنيد. شرکت‌هاي بيمه‌اي مي‌توانند گوشي شما را در برابر سرقت يا آسيب‌ديدگي بيمه کنند.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

اگر فردي هستيد که زياد گوشي گم مي‌کند، مي‌توانيد يک پيام شامل شماره تماس يا آدرس روي صفحه قفل گوشي قرار دهيد تا ديگران در صورت پيدا کردن گوشي سريعا تماس بگيرند.

براي قرار دادن يک پيام روي صفحه قفل گوشي بايد در اندرويد وارد منوي Settings شده و بخش Security & location را انتخاب کنيد. بعد آيکون دنده‌اي کنار گزينه Screen lock را ضربه بزنيد و متن پيام اضطراري خودتان را بنويسيد.

در iOS از اپليکيشن Health گزينه Medical ID را انتخاب کنيد تا بتوانيد اطلاعات اضطراري را تغيير دهيد يا دو شماره تلفن براي تماس اضطراري معرفي کنيد. اگر از مکانيزم‌هاي احراز هويت دو عاملي استفاده مي‌کنيد، با سرقت يا گم‌شدن گوشي ديگر امکان مشاهده پيام‌هاي تاييد مرحله دوم را نداريد. پس مطمئن شويد در اپليکيشن‌ها و حساب‌هاي کاربري خود روش‌هاي جايگزين ديگري را معرفي کرديد. مثلا در گوگل مي‌توان چندين شماره موبايل براي ارسال پيامک معرفي يا از ايميل به جاي پيامک استفاده کرد.

 

حساب‌هاي کاربري آنلاين را بررسي کنيد

آخرين اقدامي که بايد پس از گم کردن يا ربوده شدن گوشي‌تان انجام دهيد، چک کردن حساب‌هاي آنلاين است.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

ممکن است اقدامات پيشگيرانه و محافظتي خوبي روي گوشي تلفن همراه‌تان انجام داده باشيد تا هيچ‌کس نتواند وارد حساب‌هاي شما شود، ولي باز هم بهتر است سري به حساب‌هاي آنلاين بزنيد تا مطمئن شويد فرد ديگري با گوشي شما به آنها لاگين نکرده است.

خوشبختانه بسياري از حساب‌هاي کاربري در صورت ورود افراد ناشناس يا وارد کردن اشتباه گذرواژه به شما اطلاع مي‌دهند. اگر روي گوشي از قفل صفحه استفاده مي‌کنيد، تا حدود زيادي مطمئن خواهيد بود که سارق نمي‌تواند وارد حساب‌هاي شما شود.

اما باز هم بهتر است حساب‌هاي حساس را بررسي کنيد و از آنها خارج شويد. فيس‌بوک، توييتر، اينستاگرام و حساب‌هاي بانکي و اپليکيشن‌هاي مالي گزينه‌هايي براي خروج از حساب کاربري دارند، متوقف مي‌کند.

 

يافتن مکان گوشي از راه دور

حالا هنگامي است که بايد از ابزارهاي Find My Device و Find My iPhone براي يافتن محل گوشي از راه دور استفاده کنيد.

٧ گام مهم در رديابي گوشي‌هاي مسروقه

استفاده از اين ابزارها در هر دو پلتفرم اندرويد و iOS يکسان است. با استفاده از اين ابزارها مي‌توانيد محل گوشي تلفن همراه‌تان را مشخص يا از راه دور اقدام به قفل کردن صفحه‌نمايش و پاک کردن اطلاعات روي آن کنيد.

مطمئن باشيد از اطلاعات روي گوشي يک نسخه پشتيبان گرفته‌ايد، حتي مي‌توانيد از گزينه‌هايي براي شنيدن صداي زنگ تلفن استفاده کنيد. اين مورد آخر براي مواقعي است که گوشي را در خانه گم کرده‌ايد و پيدا نمي‌شود.

 

سایت طوطی

بازدید 255 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا