ملکه ایرانی ریاضیات پیچیده ترین معادله دنیا را سریع حل کرد

بانوی نابغه بی بدیل علم ریاضیات با رفتنش دنیایی از استعداد و توانایی را با خود برد و جهان در حسرت نبودش سوگوار شود.

 
 

مریم میرزاخانی ملکه ایرانی دنیای ریاضیات در واپسین روز‌های تیرماه جامعه علمی را با اتفاقی دور از ذهن بهت زده کرده، دانشمندی که نه تنها ایران بلکه سراسر دنیا از نبودش در غم خواهد بود و عدم وی خلا بزرگی در چرخه علم دنیا را به دنبال دارد.

دختر نابغه بی بدیل علم ریاضیات با رفتنش دنیایی از استعداد و توانایی را با خود برد و جهان در حسرت نبودش سوگوار شود.

میرزاخانی استاد شایسته و جوان یکی از نامدارترین دانشگاه‌های دنیا این بار در مصاف با معادله پیچیده سرطان موفق نبود و جبر روزگار بر وی فائق شد، بعد از چهار دهه عمر ارزشمند دار فانی را ترک کرد و باز هم ستاره‌ای درخشان در عرصه علم تاریک شد و باز هم گردش روزگار جامعه را به کام تلخی کشاند.

هنوز هم نبود بانوی ایرانی نابغه ریاضیات قابل باور نیست کسی که در اوج جوانی پله‌های ترقی را به سرعت طی کرد و در ۳۱ سالگی استاد تمام دانشگاه شد و در هر دوره زندگی از نوجوانی تا پایان عمر مقالات و کار‌های علمی ارزشمندی در عرصه ریاضیات ارائه داده که جز مقالات مرجع محسوب می‌شود.

بانوی موفق ایرانی دارنده جایزه فیلدز یکی از معدود بازماندگان اتوبوس مرگ دانشجویان نخبه در سال ۷۶ بوده که به طرز معجزه آسایی نجات یافت و حال دور زمان در اوج تلاش و موفقیت در آن سوی مرز‌ها کشور، وی را در جدال با سرطان قرار داد و فصل پایانی کتاب زندگی اش خیلی زود بسته شد کسی که دستاوردهایش انقلابی در حوزه ریاضی و هندسه بود.

 

سرطان این بیماری بی رحم این بار استاد تمام ایرانی دانشگاه استنفورد را هدف قرار داد و نخبه بی بدیل سرزمینمان را اجبار به رفتن از این دنیا کرد دنیایی که حضور میرزاخانی‌ها برایش از واجبات است، اما پیکر آدمی گاه تاب و تحمل ناخوشی‌های ناخواسته را نداشته خواه نخبه باشی خواه معمولی و چه زیبایی بهره گیری از تک‌تک لحظات زندگی و شکوفایی استعداد‌ها تا زمانی که نبودی حل مجهولات از روز‌های پیچیده دنیا را به نام خود ثبت کرده باشی و بی شک بانو‌ی ریاضیات در این عرصه کم نگذاشت.

بانوی اول علم ریاضیات را دوبار از دست دادیم یکبار زمان مهاجرت و بار دیگری هجرت از این دنیای خاکی و چه حیف که آسان از کنار نخبگان سرزمینمان گذر می‌کنیم و بانو میرزاخانی با رفتنش جاودانه شد، اما میرزاخانی‌های آینده را بیشتر بشناسیم و حفظ کنیم تا در همین مرز و بوم نبوغ خفته شان بیدار و بارور شود.

 

استاد ایرانی دانشگاه استنفورد و پرینستون آمریکا یکی از ده‌ها نخبه ایرانی آن سوی مرز‌ها است که حالا نبودش تلنگری برای توجه به امثالش شد فراموش نکنیم میرزاخانی‌ها را پیش از آن که دیر شود در خورد توان و شان آن‌ها دریابیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

بازدید 1327 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا