افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه‌های مختلف جانوری در کشور

 

یک مقام مسئول تاکید کرد:

افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه‌های مختلف جانوری در کشور

جنگل های بلوط
رئیس کارگروه زیست‌بانک‌ها و ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه های مختلف جانوری در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهزاد سرخی گفت: لایحه حفاظت از منابع ژنتیکی در مجلس در مرحله مراحل نهایی شدن است و امیدواریم در سال جدید بتوانیم با رویکرد ملی و بین‌المللی و ثبت این ذخایر به راهکاری مناسب برای حفاظت و بهره‌برداری صحیح از منابع ژنتیکی دست یابیم.

وی افزود: طی دو سال اخیر ستاد توسعه زیست‌فناوری به دلایلی نتوانسته‌ است از بانک‌های ژن حمایت های مالی داشته باشد که امیدواریم امسال این حمایت ها صورت گیرد.

سرخی در خصوص گونه‌‌های در حال انقراض گفت: این بحث پیچیدگی بسیاری دارد و نیازمند حمایت مالی و معنوی و عمل واحد حفاظت درون زیستگاه (In-situ Conservation) مجموعه دستگاه ها و بخش های مرتبط با ذخایر ژنتیکی بخصوص سازمان های ذیربط در امر محیط زیست، جنگل و مرتع و جهاد کشاورزی است.

وی بیان کرد: راه‌سازی، سدسازی، گسترش شهرنشینی، افزایش چرای دام، بلایای طبیعی، تغییر اقلیم، روند نا متناسب اکوتوریسم و بهره برداری بی رویه مصرف کنندگان گونه های ژنتیکی از مراتع و زیستگاه های طبیعی کشور حیات گونه های گیاهی و جانوری را با خطر روبرو کرده است.

رئیس کارگروه زیست‌بانک‌ها و ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در ادامه ابراز کرد: همه عوامل بالا نه تنها حیات گونه‌های گیاهی و جانوری و سایر موجودات را با خطر مواجه کرده بلکه روند فرسایش ژنتیکی گونه های مختلف را تشدید کرده است.

بازدید 576 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا