هاآرتص: کاهش هشدار دهنده نرخ رشد جمعیت در ایران شیعی
نشریه هاآرتص در گزارشی به روند زادوولد و افزایش جمعیت در اسراییل پرداخته و آن را مثبت و به نفع این رژیم ارزیابی کرده است.
 

 

 

نشریه هاآرتص در گزارشی به روند زادوولد و افزایش جمعیت در اسراییل پرداخته و آن را مثبت و به نفع این رژیم ارزیابی کرده است.

هاآرتص در این نوشتار می‌نویسد: نرخ افزایش جمعیت در اسراییل از همچنان روندی افزایشی دارد. درحالیکه بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین، آمریکا و کشورهای اروپایی با کاهش جمعیت مواجه هستند، خانواده‌های اسراییلی همچنان به روند فرزندآوری ادامه می‌دهند به طوری که اسراییل در سال ۲۰۱۵ شاهد نرخ زادوولد ۳/۱ درصدی بوده است.

با اینکه نرخ زادوولد در میان زنان مختلف اسراییلی- زنان سکولار، مذهبی، ارتدوکس- متفاوت است اما به طور کلی در سالهای اخیر، روند فرزندآوری در این رژیم با اتخاذ سیاست های جمعیتی به سرعت رو به افزایش بوده است.

درحقیقت هم‌اکنون میزان فرزندآوری در اسراییل چندین برابر ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورها است. این موضوع در میان زنان اسراییلی تنها به زادآوری مربوط نمی‌شود و درکل موضوعی امنیتی، سیاسی و مذهبی است. براساس نظرسنجی‌ها، زنان اسراییلی معتقدند افزایش جمعیت در مقابل فلسطینی‌ها و کلاً اعراب، موضوع امنیتی و مذهبی است.

 

البته در این میان مشوق‌های فوق‌العاده رژیم اسراییل در افزایش جمعیت تاثیر زیادی داشته است. کمک اقتصادی به کارگران کم‌درآمد و همچنین مهیا نمودن زیرساخت‌ها، خانواده‌های یهودی اسراییلی را به این نتیجه رسانده که  به فرزندآوری مشغول باشند تا آینده اسراییل را در میانه تنش‌ها و درگیری‌های سیاسی و مذهبی در خاورمیانه روشن‌تر کنند.

به عنوان نمونه صرفا در سال ۲۰۱۶  یکصد و هشتاد و یک هزار و یکصد و پنج کودک در اسرائیل به دنیا آمده که بیش از ۷۴ درصد آنها یهودی بوده اند. علاوه بر این هر ساله تعداد زیادی از یهودیان از مناطق مختلف جهان برای سکونت به اسرائیل مهاجرت داده می شوند که مجموع زاد و ولد و مهاجرت نرخ رشد را بسیار بالاتر از انتظار بده است.

افزایش نرخ زادوولد در اسراییل درحالی رخ می‌دهد که این نرخ در ایران هرساله کاهش داشته است؛ به طوریکه نرخ فرزندآوری ایران در سال ۱۹۶۰ میلادی نزدیک به ۷ درصد بوده اما این نرخ در سال ۲۰۱۵ به ۱/۶۸ درصد رسیده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ایران در سالهای آینده به نرخ رشد صفر و یا حتی منفی خواهد رسید.

 

 

 

 

منبع: شفقنا

 

 
بازدید 786 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا