روایت عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی از پشت پرده کارهای او

ما نگرانیم با اجرای حکم اعدام این پرونده بسته شود، که این به هیچ عنوان برای مردم قانع کننده نخواهد بود، البته این حکم بدوی است و تا این حد که زنجانی متوجه شود قضیه جدی است، خوب خواهد بود تا اگر حرف‌های ناگفته‌ای دارد بازگو کند. سیستم قضایی باید عوامل پشت پرده این قضیه را شفاف کند.

انتشار خبر صدور حکم اعدام بابک زنجانی، واکنش های زیادی در جامعه ایران به دنبال داشت، به گونه ای که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز واکنش هایی به این موضوع داشتند. برخی نمایندگان موافق اعدام زنجانی و برخی دیگر بر این اعتقاد بودند که قبل از اعدام زنجانی باید زوایای دیگر این پرونده نیز روشن شود.

به گزارش «تابناک»، در همین ارتباط حسین دهدشتی، عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس در گفت‌و‌گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: اعدام بابک زنجانی حداقل مجازاتی است که می‌تواند درباره وی اعمال کرد. اینکه مقدمات این اختلاس‌ها چگونه فراهم شده، مهم‌تر از خود تخلفاتی است که توسط متخلف صورت گرفته است. در واقع کسی که اکنون متهم است جرم خود را می‌کشد، شاید درس عبرتی هم برای سایرین شود؛ اما عوامل پشت پرده و همدستان وی که بیشتر آن‌ها در سیستم دولتی بوده‌اند، شناسایی نخواهند شد.

حسین دهدشتی گفت: به اعتقاد من، تخلفاتی که می‌شود از جمله همین پرونده بابک زنجانی ـ که بزرگ‌ترین پرونده تخلفات اقتصادی کشور به شمار می‌آید ـ تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد آن مربوط به خود شخص زنجانی است ولی افرادی که به این شخص کمک کرده‌اند که البته نمی‌توانند افراد خرده پا و کوچکی در نظام اقتصادی کشور باشند و باعث شدند تا این اتفاق رخ دهد، جرم بیشتری نسبت به این فرد دارند، پس باید پشت پرده‌های این قضیه روشن شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اظهار نگرانی در این باره گفت: ما نگرانیم با اجرای حکم اعدام این پرونده بسته شود، که این به هیچ عنوان برای مردم قانع کننده نخواهد بود، البته این حکم بدوی است و تا این حد که زنجانی متوجه شود که قضیه جدی است؛ خوب خواهد بود تا اگر حرف‌های ناگفته‌ای دارد بازگو کند. سیستم قضایی باید عوامل پشت پرده این قضیه را شفاف کند.

عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عده‌ای خواهان مرگ زنجانی هستند، گفت: قطعا کسانی هستند که ترجیح می‌دهند پرونده به این صورت بسته شود و در واقع این بهترین اتفاق برای این افراد خواهد بود و با مرگ زنجانی خطر از سر آن‌ها خواهد گذشت.

دهدشتی گفت: متأسفانه بابک زنجانی در این سال‌ها نتوانسته است دادگاه را راضی کند و تا کنون تنها کاری که انجام داده، وعده‌های دروغ بوده و به نوعی از دو سال و نیم پیش سیستم را سر کار گذاشته است؛ البته ما اطمینان داریم که زنجانی بحث‌هایی را نیز در بازجویی‌های خود مطرح کرده است و اعترافاتی نیز در این باره داشته است، لذا احتمال دارد که این حکم یک اخطار برای وی باشد.

وی گفت: لازم است سیستم قضایی کشور با جدیت این کار را دنبال کند و حتی اگر لازم باشد افرادی را به اشد مجازات محکوم و حکم را اجرا کند تا شاید افراد دیگر قفل دهان خود را باز کنند و زوایای دیگر پرونده روشن شود. ما انتظار داریم این پرونده کامل شفاف شده و عوامل اصلی محاکمه شوند.

این نماینده مجلس گفت: اعدام بابک زنجانی دردی را دوا نخواهد کرد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد، ۱۵ تا ۲۰ درصد از بدهی‌های زنجانی در ایران و عمده سرمایه‌های وی در خارج از ایران است که برخی از آن‌ها رصد شده و رد آن‌ها پیدا و به سیتم قضایی ارجاع شده است، ولی اگر این فرد اعدام شود، هیچ یک از این سرمایه‌ها به کشور بازنخواهد گشت و یا بازگرداندن آن با مشکلات بسیاری همراه خواهد شد.

بازدید 523 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا