بیماری‌های قلب و عروق مهمترین علت مرگ در ایران

بیماری‌های قلب و عروق مهمترین علت مرگ در ایران

*****************************************
 

رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: امروزه غذاهایی سالم و طبیعی بانام ارگانیک در دنیا عرضه می‌شود که این حاکی از تولید سالم و باکیفیت و طبیعی آن است؛ یعنی دست‌کاری نشده و ارگانیک است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس؛ فریدون نوحی مشاور وزیر بهداشت و رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: ۳۳ تا ۳۸ درصد مرگ‌ها در کشور به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی رخ می‌دهد.

وی مصرف زیاد نمک، روغن و شیرینی توسط ایرانی‌ها را از اصلی‌ترین عواملی می‌داند که به قلب آسیب می‌رسانند. گفته می‌شود هموطنان بیش‌از اندازه این سه ماده را در غذای خود مصرف می‌کنند؛ چنانچه نمک در ایران دو تا چهار برابر بیشتر از کشورهای دیگر مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: اگر سیگار و دخانیات، چربی خون بالا، دیابت، فشارخون، عدم تحرک و چاقی همچنین عوامل وراثتی را به عنوان مهم ترین عوامل زمینه‌ساز بیماری‌های قلب و عروق در نظر بگیریم، اکنون باید آلودگی هوا را نیز به این علل افزود. به همین دلیل به بیماران قلبی و ریوی، افراد مسن و کودکان توصیه می‌شود در روزهایی که آلودگی هوا بالاتر است و به مرز خطر می‌رسد از فعالیت‌های فیزیکی پرهیز کنند و اگر امکان داشته باشد بیشتر در خانه بمانند و در محیط آلوده قرار نگیرند

رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: در خصوص ارتباط سن به بیماری‌های قلب و عروق یادآور شد، تشخیص بیماری‌های قلب و عروق نسبت به گذشته بهتر شده، بنابراین ممکن است عده‌ای در جوانی هم بیماری قلبی و عروقی داشتند ولی چون تشخیص مناسبی وجود نداشت ممکن بود به بیماری‌های قلبی و عروقی ربط داده نشود.

وی اظهار داشت: امروزه نمونه این مساله در برخی ورزشکاران مشاهده می‌شود. به فرض یک فوتبالیست ناگهان دچار ایست قلبی و عروقی می‌شود البته این مساله در ورزشکاران حرفه‌ای نیز وجود دارد.

روحی گفت: مساله دوم شیوه زندگی است. شیوه زندگی مردم عوض‌شده در گذشته‌های نه‌چندان دور اکثر مردم فعالیت بدنی و سوخت‌وساز مناسب داشتند؛ ضمن اینکه در آن زمان‌ها غذاهای سالم‌تری وجود داشت و غذاهای فست فود به لحاظ چرب، شور و شیرین بودن به شکلی که امروزه به طور گسترده عرضه و مصرف می‌شود، نبود. پیتزا و غذاهای چرب، خوشمزه و غذاهای گوشتی امروزه رونق فراوانی دارد.

وی ادامه داد: غذای آماده خوشمزه درگذشته با این کیفیت مضر، نبود. غذاها در گذشته سالم تر و طبیعی‌تر بود. امروزه غذاهایی سالم و طبیعی بانام ارگانیک در دنیا عرضه می‌شود که این حاکی از تولید سالم و باکیفیت و طبیعی آن است؛ یعنی دست‌کاری نشده و ارگانیک است. این نشان می دهد که در طول سالیان اخیر در مواد غذایی تولیدی بیشتر دست‌کاری شده است. از سوی دیگر مواد غذایی فراوری‌شده چرب، شور و خوشمزه مانند پفک و چیپس مصرف می‌کنیم. همه می خورند، جوان ها انرژی‌دارند و می‌خورند اما این غذاها، با نوع غذاهای سنتی متفاوت است و پیامدهای ناگوار خود را دارد.

وی افزود: با این استدلال می‌توان گفت در کشورهای جهان سوم و حتی متاسفانه کشورمان، سن بیماری‌های قلب و عروق به خصوص از نوع سکته مقداری پایین آمده است.

این عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی افزود: در نقاط دیگر جهان تلاش کرده اند تا با پیشگیری از مصرف مواد غذایی مضر نسبت به کاهش بیماری‌های قلب و عروق اقدام کنند. کشورهایی که خودشان ابداع‌کننده این شیوه زندگی بوده اند امروزه روش و رفتار خود را اصلاح‌کرده و در راستای زندگی سالم گام برمی‌دارند.

وی تصریح کرد: این مساله ناگوار است که کشورهای ابداع‌کننده شیوه زندگی ماشینی و تغذیه با فست فود، اکنون رفتار خود را اصلاح‌کرده ولی ما متاسفانه با سرعت در مسیر اشتباه حرکت می‌کنیم. نکته اینجاست! اکنون در کشورهای صنعتی و پیشرفته، شیوع بیماری‌های قلب و عروق با سرعت 15 و 20 سال گذشته نیست بلکه در حال کنترل است. حتی در خصوص سیگار کشیدن، چربی خون بالا و قند خون متاسفانه هنوز ما در کشورمان اقدام اثربخشی انجام نداده‌ایم و از این نظر نیز عقب هستیم.

مشاور وزیر بهداشت در ادامه یادآور شد: متاسفانه در دهه چهارم و حتی کمتر از این سن نیز بیمار سکته‌ای که به مراکز درمانی می آیند را می‌بینیم. البته افرادی که در سنین پایین دچار سکته می‌شوند افرادی اند که از نظر ژنتیکی این عامل وراثتی به آنان منتقل‌شده است ولی به سایر مسائل از جمله تغذیه توجه نکرده اند و سکته کرده‌اند.

وی ادامه داد: مجموع شرایط اجتماعی با یکدیگر در افزایش طول عمر و امید به زندگی افراد جامعه دخالت می‌کنند که به حمد خدا در کشورمان این امید به زندگی بالا رفته است؛ در مورد خانم‌ها این رقم به 74 و 75 سالگی افزایش پیدا کرده و در آقایان به 71 و 72 سال رسیده است که البته نسبت به اوایل انقلاب خیلی فاصله‌داریم و آمار بهبودیافته‌ای داریم.

وی گفت: دخالت‌های پزشکی قطعاً موثر بوده اما عامل تنها نبوده ولی عوامل مهم دیگری نیز مطرح بوده است. در خصوص راه‌سازی، مسائل اقتصادی، بهداشتی و سواد پیشرفت کرده ایم و اگر بتوانیم آگاهی‌های مردم را نسبت به غذا و تغذیه سالم افزایش بدهیم نتایج خوبی خواهیم گرفت.

رییس انجمن علمی قلب و عروق ایران با اشاره به اینکه هشت انجمن، همایش سالانه خود را همزمان با بیست و یکمین کنگره انجمن قلب و عروق ایران برگزار می‌کنند، گفت: اکنون دهمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران، نهمین کنگره انجمن بیهوشی قلب ایران، هشتمین کنگره انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، چهارمین کنگره انجمن پرستاری قلب ایران، هشتمین کنگره انجمن پرفیوژنیستهای ایران، هشتمین کنگره انجمن فیزیوتراپی قلب ایران و چهارمین کنگره انجمن داروسازی ایران (داروسازی قلب)، همزمان با بیست و یکمین کنگره سالانه انجمن علمی قلب و عروق ایران در تاریخ 11 لغایت 14 اسفند 94 در بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی تهران برپا است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بازدید 723 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا